среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy sztachetki z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na sztachety plastykowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z Winylu używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ploty PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta plastikowe na plot i furtę sztachetowa konstruuje się z skał przeróżnego konturu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o niesymetrycznych układach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий