пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic wyraźnie nie zaznaczy projektu trawy czy tez rabaty jak małe żywe plot.

Nadzwyczaj duże, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli wolimy by nasze zielone ogrodzenie było niesłychanie wybujałe a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Należy pamiętać niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie może być dosyć kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawnika bądź kwietnika jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty nie zawsze chcą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych miejscach, małe drzewa potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu albo zasłonią gołe placki ziemi. Dobrze uformowany nieduży żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie lub duże zielone ploty można uzyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy często są dużo bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, lecz jego kategorię Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć bez pomocy.Będzie migiem kiełkował zaś zachowa filarowy kształt.

Jeśli wasz kącik jest nader zacieniony, pożądane byłoby aby żywy plot rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych modeli maja wariacji o jasnych bądź tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu nośnego w słońcu, ale nawet w śladu listowie pozostają wystarczająco jasne, niejako oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий