понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias po prostu żywop��ot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Z reguły takie sztacheta plastykowe sadzi się w nasłonecznionych położeniach, w których błyskawicznie wzrastają i silnie gęstnieją. Mnóstwo wdzięku maja także takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same wzrastają, często również ekspansywnie rozkwitają, ale chcą tez sporo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastiku z Kraśnika mogą być niezwykle wysmukłe, lecz wypada je regularnie wycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie aranżuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•błyskawicznie kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety z Winylu z Pisza stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий